Największe błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

Strona główna Blog Największe błędy na rozmowie kwalifikacyjnej
  2019-01-21 00:00:00 Aktualizacja: 2019-01-22 13:47:55

Kompetencje to nie wszystko. Możesz być najlepszym z nalepszych, ale świetne wrażenie, jakie robią Twoje kwalifikacje, może zostać szybko zburzone przez błędy popełnione podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Potrafią one skutecznie zrazić pracodawcę. Czego zatem unikać?

Forbes sporządził listę 10 największych gaf, które możemy popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wśród nich jest zapewne wiele zachowań, których nie jesteśmy świadomi. Warto więc zapoznać się z nimi, aby wiedzieć czego się wystrzegać.

 

1. Krytyka poprzedniego pracodawcy

 

Jeśli sądzisz, że w ten sposób zyskasz w oczach pracodawcy, to możesz się grubo pomylić. Chociaż taki sposób walki może wydać Ci się właściwy, bo pozwoli wykreować się na pokrzywdzonego przez nieuczciwego byłego szefa, może też sprawić, że wiele stracisz w oczach przyszłego przełożonego. Dlaczego? Nigdy nie masz pewności, czy Twój poprzedni szef i pracodawca, u którego chcesz się zatrudnić, nie są znajomymi. Jeśli tak, to bardzo łatwo będzie sprawdzić  wiarygodność Twoich słów. Pół biedy, jeśli to prawda. Ponadto krytykowanie poprzedniego pracodawcy może nasunąć rekruterowi myśl, że jesteś osobą nielojalną, niewdzięczną i wiecznie niezadowoloną. Zatem lepiej nie rozmawiać o poprzednim pracodawcy. Albo mówić o nim dobrze.

 

2. Niewłaściwy ubiór

 

Najogólniej rzecz ujmując, na rozmowie kwalifikacyjnej obowizuje strój formalny. Oczywiście wcześniej warto zorientować się, jaki dress code obowiązuje w firmie, do której przychodzimy na rozmowę. Pozwoli nam to uniknąć skrajności – nie wyjdziemy ani na buca, ani na nie dbającego o siebie ignoranta. Kobiety powinny unikać zatem zbyt krótkich spódnic, wydekoltowanych bluzek czy krzykliwej biżuterii. W przypadku mężczyzn niestosowne jest przychodzenie w koszuli z krótkim rękawem, dżinsach czy stroju o jaskrawym kolorze. Zadbaj także o stosowne i stonowane wzory na krawacie.

 

3. Brak punktualności

 

To coś, co może skutecznie przekreslić Twoje szanse na dobre wrażenie. Nikt nie lubi, kiedy ktoś inny nie szanuje jego czasu. Tak samo jest z rekruterami. Dlatego wcześniej sprawdź, ile czasu potrzebujesz na dojazd do miejsca spotkania. Załóż sobie odpowiedni zapas czasowy na nieprzewidziane zdarzenia. Zajrzyj do artykułu „10 porad, które pomogą Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej“ dostępnego na blogu serwisu top-praca.pl. Znajdziesz tam wskazówki pomocne w zaplanowaiu odpowiednio wczesnego przybycia na rozmowę.

 

4. Arogancja

 

Pewność siebie jest potrzebna. Ale nadmierna pewność siebie może przekształcić się w arogancję. Uważaj zatem, by podkreślanie swoich atutów, doświadczenia czy kompetencji nie przerodziło się w typowe zadzieranie nosa na zasadzie: „co to nie ja“. Taka postawa to jawny brak szacunku dla pracodawcy. Według rekruterów równie bezczelne jest odbieranie telefonu w czasie spotkania.

 

5. Brak wiedzy o firmie pracodawcy

 

To bardzo ważne, żeby poznać, czym zajmuje się firma pracodawcy. Na rozmowie możesz usłyszeć pytaie: „Co Pani wie o naszej firmie?“. Wymowne milczenie będzie świadczyć o braku szacunku dla pracodawcy, braku sumienności oraz nierzetelności. Warto więc wcześniej zdobyć chociaż podstawowe informacje na temat pracodawcy oraz zastanowić się, jak możesz umotywować swoją chęć aplikowania na to stanowisko.

 

6. Błędy w mowie ciała

 

Czy wiedziałeś o tym, że słowa to tylko 7% naszej komunikacji międzyludzkiej? Reszta to komunikacja niewerbalna. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba ściśle kontrolować reakcje swojego ciała. Niewłaściwa mimika czy nadmierna gestykulacja mogą sugerować nasze zdenerwowanie i brak pewności siebie, co z kolei zburzy dobre wrażenie dotyczące naszej osoby.

 

7. Zbytnia rozmowność

 

Jeśli z natury jesteś gadatliwy, to w trakcie rozmowy o pracę musisz poskromić swój język. Uważnie słuchaj rekrutera. Udzielaj precyzyjnych i rzeczowych odpowiedzi. Wskazane jest zadawanie taktownych pytań dotyczących pracy. Jednak nie może być ich zbyt dużo.

 

8. Bierność

 

Nie bądź mrukiem. Twoja aktywność, zaangażowanie w rozmowę i komunikatywność mogą zrobić dobre wrażenie na osobie, która prowadzi z Tobą rozmowę. Jeśli nie będziesz zbyt skłonny mówić o sobie czy odpowiadać na pytania rekrutera, to nie możesz się dziwić, że nikt się z Tobą po takiej „rozmowie“ nie skontaktuje.

 

9. Brak dbałości o detale

 

Szczegóły mogą uratować Twoją sytuację. Bo nie jesteś jedyny. Plama na koszuli, rozmazany makijaż, brud pod paznokciami, rozpadająca się torba czy niechlujny notes nie będą dobrą wizytówką. Daj się dobrze zapamiętać, a wtedy będziesz miał większą szansę na sukces.

 

10. Brak entuzjazmu

 

Podczas rozmowy o pracę musisz pokazać, że zależy Ci na zatrudnieniu. Obojętność czy wycofanie może zostać odebrane jako brak chęci do pracy. Nie jest to oznaka pewności siebie.