Jak szukać pracy pracując na pełen etat?

Strona główna Blog Jak szukać pracy pracując na pełen etat?
  2019-06-24 00:00:00 Aktualizacja: 2019-06-24 10:31:16

Chociaż szukanie nowego zatrudnienia, podczas kiedy aktualna praca zajmuje Ci znaczną część dnia, może wydawać się zadaniem karkołomnym a nawet wręcz niemożliwym do zrealizowania. Jest to jednak możliwe, a z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób to robić.

Bądź obecny w sieci

Przejrzyj swoje profile społecznościowe i zaktualizuj dane. Z pomocą przychodzi serwis top-praca.pl. Rejestracja jest bezpłatna, a daje Ci wiele możliwości – możesz nie tylko wyszukiwać oferty pracy, ale także zaprezentować siebie potencjalnym pracodawcom. Zaloguj się na swoje konto i przejdź do zakładki z Twoją nazwą użytkownika, a następnie wybierz Moje konto. Upewnij się, że zatwierdzona jest opcja widoczności w wyszukiwarce pracowników. Następnie przejdź do zakładki Moje CV i uzupełnij swoje dane – wgraj zdjęcie, dodaj plik z CV oraz wpisz informacje dotyczące Twojego doświadczenia, wykształcenia, zainteresowań, oczekiwań finansowych czy branży, w której poszukujesz zatrudnienia. Uzupełnienie tych danych pomoże potencjalnym pracodawcom łatwiej cię odnaleźć.

Zadbaj też o aktualizację konta na LinkedIn. Zanim jednak dokonasz zmian, wyłącz opcję "udostępnianie zmian w profilu". Dzięki temu osoby z twojej pracy nie zobaczą, że dokonujesz dużej aktualizacji danych w profilu. Dodaj do niego słowa kluczowe dla twojej branży i stanowiska. Uzupełnij profil o wszystkie projekty, nad którymi pracowałeś, awanse i osiągnięcia. Istotne znaczenie ma także profesjonalne zdjęcie.

W podobny sposób zatroszcz się również o swoje profile na Facebooku, Instagramie czy Twitterze.

Przygotuj CV

Poza zmianą profili w portalach społecznościowych należy bezwzględnie zadbać o swoje CV. Zaktualizuj dane dotyczące zatrudnienia i zdobytych kwalifikacji. Sprawdź, czy twoje zdjęcie jest aktualne – jeżeli ostatnio zgoliłeś brodę, zobacz, czy na zdjęciu w CV też jej nie masz. Być może warto byłoby odświeżyć formę graficzną dokumentu. Atrakcyjne i nieszablonowe CV na pewno przykuje uwagę rekrutera.

Wyślij swoje CV

Jeśli już przygotowałeś swoje CV, wyślij je do rekruterów. Nawet jeśli nie będą oni mieli aktualnie czegoś pasującego do ciebie, niewykluczone, że w przyszłości taka oferta się pojawi. Dobrze, żeby mieli twoje CV w bazie. 

Buduj sieć znajomości

Bądź aktywny w sieci. Udostępniaj treści w portalach społecznościowych, uczestnicz w wydarzeniach, rozmawiaj z ludźmi z branży. I nie zapominaj o swojej aktualnej pracy – przykładaj się do niej, bo ciągle ci za to płacą. Nie warto rozgłaszać wszem i wobec o chęci zmiany zatrudnienia. Jednak rozmowa z przyjaciółmi i bliskimi współpracownikami może przynieść rezultaty w postaci informacji na temat możliwości rozwoju.

Jak planować rozmowy kwalifikacyjne?

To chyba jeden z większych problemów, kiedy szukamy pracy jednocześnie pracując na pełen etat. Postaraj się jednak, by rozmowy takie umawiać przed lub po pracy. Być może możliwa jest rozmowa telefoniczna, by uniknąć brania wolnego? Jeżeli jednak takie ułożenie spraw jest niemożliwe, weź tego dnia urlop.

Czy informować pracodawcę, że szukasz innego zatrudnienia

Dopóki nie zostaniesz o to wprost zapytany, lepiej unikaj rozmowy na ten temat do momentu, gdy będziesz miał konkretną ofertę. Kiedy będziesz już pewny, że chcesz zmienić pracę, przygotuj wypowiedzenie i przekaż je szefowi, ustalając przy tym warunki okresu wypowiedzenia.